NIESŁYSZANY HAŁAS ?!

 Na 25 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem,
święto zapoczątkowane w 1995 przez Ligę Niedosłyszących. W Polsce pierwsze obchody zainicjowane przez Towarzystwo Higieny Akustycznej miały miejsce w 2000 r.

Celem tego święta jest zwrócenia uwagi na zagrożenie jakie niesie ze sobą tak często "niesłyszany" hałas, pokazanie szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka.
W dzisiejszej rzeczywistości wzrostu poziomu urbanizacji istniejących już miast a także terenów wiejskich nikt nie jest wolny od szkodliwego wpływu hałasu. Pytanie tylko na ile jesteśmy tego świadomi.

Jak mówi stare powiedzenie "żeby walczyć z wrogiem, trzeba go najpierw poznać" , tak więc przedstawiam Wam HAŁAS:
(jak podaje wikipedia)
Hałas – dźwięki zazwyczaj o nadmiernym natężeniu (zbyt głośne) w danym miejscu i czasie[1], odbierane jako: "bezcelowe, następnie uciążliwe, przykre, dokuczliwe, wreszcie szkodliwe”. Reakcja na hałas w dużym stopniu zdeterminowana jest nastawieniem psychicznym. Na ochronę przed hałasem, organizm zużywa ogromne ilości energii. Do hałasu nie można się przyzwyczaić i jeśli nawet nie odbieramy go świadomie, to "zawsze przeżywamy go najgłębiej", a zamiast przyzwyczajenia co najwyżej następuje "adaptacja patologiczna"[2]. Przyczyną hałasu mogą być dźwięki zarówno intensywne, jak również to wszelkiego rodzaju niepożądane dźwięki wpływające na tło akustyczne, uciążliwe z powodu długotrwałości, jak na przykład stały odgłos pracujących maszyn lub muzak."

Poniższy wykres przedstawia przykłady natężenia dźwięków( i poziomu ich szkodliwości) z których większość dociera do naszych uszu każdego dnia.

Długotrwałe lub częste przebywanie w hałasie może doprowadzić do zaburzeń, miedzy innymi układu nerwowego, na przykład stany napięcia, niepokoju, zaburzenia równowagi emocjonalnej. Hałas działa szkodliwie także na układ pokarmowy, krążenia (kołatanie serca, szybkie męczenie się). Złe skutki wywiera także na układ dokrewny - choroby przemiany materii, także na układ ruchu - bóle stawów oraz mięśni. Długotrwały i częsty hałas prowadzi w większości przypadków do uszkodzenia narządu słuchu, a tym samym pogorszenia się naszego słuchu, a wielu przypadkach także do jego utraty. Objawy, jakie mogą być odczuwalne to także ogólne złe samopoczucie, częste bóle głowy oraz obniżenie naszej sprawności. Hałas niestety może prowadzić do chorób serca oraz wielu innych narządów. Zjawisko to ma nieodwracalne skutki szkodliwe dla naszego organizmu. Prócz zdrowotnych odczuwalne są także społeczne skutki hałasu - skutkuje negatywnym wpływem na możliwość komunikowania się, utrudnianiem odbioru sygnałów optycznych, powodowaniem lokalnych napięć i kłótni między ludźmi, zwiększeniem liczby wypadków oraz rosnącymi liczbami zachorowań na głuchotę zawodową i chorobę wibracyjną.

W wielkich miastach, by chronić się przed hałasem buduje się ekrany i przegrody akustyczne w pobliżu dróg usytuowanych przy osiedlach mieszkalnych. Dźwiękoszczelne elewacje i okna zatrzymujące co najmniej 30 % hałasu ulicznego też są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, pomagają też pasy zadrzewienia izolujące osiedla od dróg a także zwiększenie ilości ścieżek rowerowych by zmniejszyć ruch uliczny a co za tym idzie poziom hałasu emitowanego przez samochody.

Jest wiele sposobów począwszy od prawnych - dyrektywy Unii Europejskiej, przez budowlane, a także wymyślone przez każdego z nas ale to wszystko jest niczym w obliczu braku świadomości tysięcy ludzi maszerujących po chodnikach z słuchawkami w uszach, próbujących izolować się od ulicznego hałasu lub dostarczyć sobie rozrywki zastępując go "przyjemnym hałasem głośnej muzyki" - równie lub bardziej szkodliwym.
Przed hałasem trudno jest uciec ale postawą wyjściową by zminimalizować jego negatywne dla człowieka skutki jest - ŚWIADOMOŚĆ.



 

Komentarze